Osman Gazi Kimdir? Osman Gazinin Kısa Hayatı

0
Osman Gazi Kimdir?
Osman Gazi... Osmanlı Devleti'nin kurucusu. Osman Gazi 1258 yılında bugün Bilecik iline bağlı Söğüt ilçesinde doğmuştur.
Babası Ertuğrul Gazi, Annesi Halime Hatun’dur. Daha 23 yaşlarında iken Kayı Boyu'nun yönetimini üstlendi.
Osman Bey at'a binme, savaşma ve kılıç kuşanmada bir hayli maharetli biri idi.

Osman Gazi değerli bir devlet adamı olup aşiretin önde gelen beylerinden olan Ömer Bey'in kızı Mal Hatun ile evlenmiş ve bu evlilikten ileride Osmanlı Devleti'nin başına geçecek olan Orhan Gazi doğmuştur.

Bir gece Şeyh Edebalinin evinde misafir olan ve ona ayrılan oda da uyumaya gitmişken gözü duvarda asılı duran Kuran-ı Kerime takılıp Kuran-ı Kerim'e olan saygısında uzanıp yatmayıp kıvrılarak uykuya daldı ve bu esnada bir rüya gördü. 

Rüyasında  Şeyh Edebali’nin göğsünden çıkan ve giderek hilâl şeklini alan Ay’ın, bir ucunun kendi göğsüne girdiğini ve kendisi ile Şeyh Edebali Hazretleri arasından çıkan bir fidanın çınar haline geldiğini ve bu çınarın dallarının üç kıt’aya yayıldığını ve birçok milleti gölgesi altına aldığını gördü. Bu rüyadan uyanır uyanmaz soluğu Şeyh Edebali'nin yanında aldı ve bu rüyayı anlattı.

Rüyasını Şeyh Edebali'ye anlatmaya başladıkça Şeyh Edebali'nin suratında tebessümler oluşmaya başladı.Osman Gazinin rüyayı anlatması bittikten sonra Şeyh Edebali, Osman Gaziye;
Müjdeler olsun ey Osman! Hak Teala, sana ve senin evladına saltanat verdi.D ünya, oğullarının himâyesine girecektir. Benim zürriyetimden bir kız ile evleneceksin. Bu izdivaçtan doğanlar, senin kuracağın ve giderek büyüyecek olan büyük bir devletin başına geçeceklerdir. Bu devlet de Batı’ya doğru genişleyecektir…

Rüya'yı bu şekilde yorumlayan Şeyh Edebali bir süre sonra kızı Bala Hatun ile Osman Gazi'yi evlendirmiş ve bu evlilikten Alaeddin doğmuştur.

Ve Osmanlı Devleti 623 yıl boyunca dünyaya adaleti tesis etmiş ve fethettiği yerleri imar ve ihya ederek din, dil, mezhep ayrımı yapmadan emri altında bulunan milletleri ve ırkları sömürmeden hüküm sürmüştür.

Osman Gazi 1326 yılında Bursa da vefat etmiştir.

Osman Gazi'nin Erkek çocuklarıPazarlı Bey, Çoban Bey, Hamid Bey, Orhan Bey, Alaeddin Ali Bey, Melik Bey, Savcı Bey ve Kız çocuğu ise; Fatma Hatun'dur.

Yorum Gönder

0Yorumlar
Yorum Gönder (0)
To Top